חידוש דקים שימון דקים ותחזוקת הדק

דק שלוחותיו עברו הליך עיבוד תחת לחץ יכול לשרוד עשרות שנים באיכות טובה ובלבד שתקפידו לתחזק אותו לפחות אחת לשנה.
קחו בחשבון כי כל דק זקוק לתחזוקה כלשהיא.

שימור דק או חידוש דק?

ראשית יש להבחין בין ביצוע פעולת שימור דק שברשותכם או ביצוע פעולת חידוש דק פעולות שימור הדק מתבצעות כתחזוקה שוטפת של הדק שלכם על מנת שלא יגרם לו נזק בלתי הפיך ומטרתן היא לשמור את מראהו הכללי של הדק במצב יפה כחדש כל ימות השנה ובכל העונות.


ביצוע פעולות שימור דק מונעות יאריכו את משך חיי הדק בצורה משמעותית.


כחלק מהליך זה מתבצעות הפעולות הבאות: ניקוי הדק מריחה או התזה של חומרים דוחי נוזלים ודוחי חרקים איטום של חורים וסדקים בדק ושימון הדק בשמן מתאים.


פעולת חידוש הדק מתבצעת אחת לכמה שנים לדקים שנגרם להם נזק משמעותי כתוצאה מחשיפה לשמש או לחות היווצרות של כתמי רטיבות קשים ,התייבשות וקילופים וסדקים בשכבת הדק העליונה.


במסגרת פעולת החידוש מתבצעות הפעילויות הבאות: חיזוק קורות העץ (הברגתם) מתיחתם החלפה ותיקון של חלקים ששקעו או נפגמו באופן קשה שטיפה של הדק וקרצופו באמצעות מכונות מיוחדות ולעיתים אף נדרש לשייף שכבה דקה מהדק בנוסף מתבצעות כל פעולות השימור שצוינו לעיל.


פעולות השימור דורשת ידע ואבחנה בין סוגי העצים, סוגי הדטרגנטים וריכוז החומרים במינון הנכון על מנת שלא לפגוע בעץ. רוב הפעילויות דורשות מיכון מיוחד לליטוש קרצוף ושטיפה בלחץ . מריחת שמן דק שאיננו מתאים לסוג הדק המסוים שלכם עלול לגרום לתופעות לוואי של הפרשת השמן ודחייתו. לסוגי עצים רבים יש להתאים את השמן לתערובות שמן, המורכב בחלקו מהשרף הטבעי של העץ על מנת למנוע דחייתו על ידי שרף העץ.

במידה ולא מבצעים זאת , השמן הרגיל יעלה למעלה ויישטף בכל פעם כשהוא מותיר לכלוך.


הי דק מתמחה בשימור דקים חידוש דקים וניקויים משנת 93., במידה והנכם מעוניינים בביצוע עבודה איכותית במחירים נוחים הנכם מוזמנים לפנות אלינו לקבלת הצעת מחיר הוגנת.
באם יש לכם את הכוחות הנדרשים תמיד תוכלו לנסות לבצע עבודה זאת בעצמכם כפי שיתואר בהמשך..

20170403_123320.jpg
שימון דק.jpg

צביעת דק או שימון דק ?

לא נהוג למרוח משטחי דק בצבעי עץ,בייץ, לכות, וורניש וכו'. צבעים מכילים תרכובות סיליקוניות שכולאות את העץ ומונעות ממנו "לנשום".

 

אמנם התוצאה נראית טוב לפרק זמן מסויים אך מהר מאוד(שנה שנתיים) הצבע יתקלף וידרוש צביעה מחודשת. אלא שבפעם השניה תחוייבו ללטש את העץ לפני צביעתו (הליך יקר) להסרת כל הקילופים ליצירת משטח חלק בטרם תצבעו אותו שוב.

 

מריחת שמן דק מאידך נספגת בעץ ומבליטה את יופיו מספקת לעץ את השמנוניות והגמישות לה הוא נזקק. שכן עץ הוא חומר נושם המתרחב ומתכווץ בהתאם לטמפרטורה.

 

שימון דק מיטיב עם העץ ומונע ממנו להתייבש כמו גם דוחה רטיבות שעלולה "לנפח" את העץ במגע עם מים ולגרום לו לנזק בלתי הפיך. טיפול בדק באמצעות שימון הדק תחסוך מכם את הצורך בליטוש העץ (הליך שעלותו מייקרת משמעותית את חידוש הדק) ודי בשטיפת הדק במכונת לחץ קיטור מים (גרניק) ניקוי וקרצוף להסרת השכבה השומנית. המלצתנו היא תמיד לשמן דק ולא לצבוע. בכל שאלה תוכלו לפנות למומחי הי דק.

כיצד תבדקו האם הדק שלכם זקוק לטיפול תחזוקה?

פעולת טסט קטנה תסייע לכם לבחון אם אתם נדרשים לחידוש דק.

 

רססו \טפטפו על משטח הדק שלכם כמה טיפות מים והמתינו דקה לצפייה בתוצאות .. במידה והדק שלכם ספח את המים אליו הדבר מרמז כי הדק שלכם יבש מאוד והמשטח העליון שלו חשוף ללא כל שכבת הגנה ובמילים פשוטות אתם נדרשים לחדש את הדק שלכם ולמרוח עליו שכבת שמן בהקדם האפשרי.

 

במידה והטיפות הצטברו לכדי שלוליות קטנות הדק שלכם במצב טוב ותוכלו להשהות את פעולות תחזוקת הדק עד לבדיקה הבאה. אנו ממליצים לבצע ניסיון בדיקה זה אחת לחצי שנה.

ipe-decking-reviews.jpg

תחזוקת דק איפאה וקומרו

האיפאה והקומרו משוייכים למשפחת העצים הקשים והם בני דודים קרובים מאוד בתכונותיהם, בהעדר תחזוקה שוטפת לדק, שכבת הדק העליונה מקבלת גוון אפרפר.

 

כיוון שדחיסות העץ גבוהה והחומר קשיח מאוד אין משמעות הדבר שנגרם נזק לעץ, למעט חוסר החן באחזקתו בגוון מאובק.

בכל שלב שתרצו תוכלו לחדש אותו ולהביא אותו למצבו הראשוני.

 

במידה ובחרתם לחדש את הדק שלכם רק אחת למספר שנים רצוי כי תבצעו מעת לעת "טסט" בו תבדקו את רמת ספיחת הנוזלים של דק האיפאה שלכם ע"י התזת מים על גבי המשטח העליון של הדק. במידה והנוזלים נספגים בעץ והמים לא ניקויים על גבי המשטח בשלוליות קטנות.. כדאי שתזמנו בעל מקצוע למריחת סילר דק מיוחד למניעת חלחול המים לעומק הדק.
להשוואת דק איפאה מול דק קומורו לחצו כאן!!

ניקוי דק מחומרים מרוכבים - סינטטי

הדק הסינטטי מכונה בלעז Wood Plastic Composite וכשמו הוא תערובת עץ ופלסטיק.

ברוב המקרים דק מחומר מרוכב תוכנן הנדסית באופן כזה שיהיה קשיח יותר עמיד יותר בתנאי מזג אוויר קיצוניים מעץ "טבעי רגיל" דק מחומר סינטטי תוכנן שיהיה נח לעיבוד לניסור והדבקה כמו גם לעמידות בפני רטיבות חרקים ושריפות. דקים סינטטיים מגיעים בדגמים מרקמים וגוונים שונים דמויי עץ ולא דמויי עץ ומחירם ד"כ גבוה ממחירי עץ טבעי.

 

יתרונם המשמעותי אורך חיים ארוך ותחזוקה קלה.

 

רוב הדקים הסינטטיים מכריזים לפי הוראות היצרן כי אינם נדרשים לתחזוקה כמעט, למעט ניקוים מעת לעת, בדיוק באופן שבו אתם מבצעים שטיפת רצפות בביתכם.

דק סינטטי.gif

השלבים לחידוש דק, עשה זאת בעצמך!

העץ המשרת אותנו בסביבתנו בדקים, בפרגולות וברהיטי החוץ הינו חשוף למפגעי הטבע ומזג האוויר כמו גם שחיקתו עקב שימוש מצריכה תחזוקה וטיפול מתאים בהתאם לחשיפתו לגורמים אלה. התאור שיובא להלן אמנם יתאר תחזוקה של דק אך אופן הטיפול בפרגולות רהיטי עץ ,ספסלי עץ ונדנדות הוא די דומה.

חידוש דק (עץ) מתחלק לשלושה שלבים בסיסיים


1. ניקוי דק - ניקיון בחומרי ניקוי ייעודיים ושטיפתם במים.


2. ליטוש ושיוף דק - ליטוש העץ על ידי מכונות על מנת להחזיר את העץ למצב הטבעי שלו ולהורדת שיכבה דקה מהעץ שנפגם עם הזמן משחיקה ו\או מפגעי מזג האוויר.


3. שימון דק לפיניש מושלם -לסיום תהליך החידוש יש למרוח את העץ בשכבת שמן הנספגת בתוך העץ ומגינה עליו מפני נזקים ורטיבות (פגעי מזג האוויר, מזיקים וקרני UV). יש לוודא שסוג השמן וטיבו מתאימים לסוג העץ.
 

deck_furniture_beforeafter_A2-1024x768-300x200
079-Img
081-Img
ריצוף פרקט לפני שימון
ריצוף פרקט לאחר שימון
Garden-chairs-before-and-af
016-Img
018-Img
11694082_894253353988186_9047764500253090955_n (1)
094-Img
095-Img
חידוש דק בכניסה לבית
דק בכניסה לבית בתום חידוש דק לאחר מריחת שתי שכבות שמן (1)
Deck-Fence