טיפים

טיפים לבניית דק חידוש דק ותחזוקת דקים ופרגולות מעץ

מה עדיף צביעת דק או שימון דק?

לא נהוג למרוח משטחי דק בצבעי עץ,בייץ, לכות, וורניש וכו'. צבעים מכילים תרכובות סיליקוניות שכולאות את העץ ומונעות ממנו "לנשום". אמנם התוצאה נראית טוב לפרק זמן מסויים אך מהר מאוד(שנה שנתיים) הצבע יתקלף וידרוש צביעה מחודשת. אלא שבפעם השניה תחוייבו ללטש את העץ לפני צביעתו (הליך יקר) להסרת כל הקילופים ליצירת משטח חלק בטרם תצבעו אותו שוב. מריחת שמן דק מאידך נספגת בעץ ומבליטה את יופיו מספקת לעץ את השמנוניות והגמישות לה הוא נזקק. שכן עץ הוא חומר נושם המתרחב ומתכווץ בהתאם לטמפרטורה. שימון דק מיטיב עם העץ ומונע ממנו להתייבש כמו גם דוחה רטיבות שעלולה "לנפח" את העץ במגע עם מים ולגרום לו לנזק בלתי הפיך. טיפול בדק באמצעות שימון הדק תחסוך מכם את הצורך בליטוש העץ (הליך שעלותו מייקרת משמעותית את חידוש הדק) ודי בשטיפת הדק במכונת לחץ קיטור מים (גרניק) ניקוי וקרצוף להסרת השכבה השומנית. המלצתנו היא תמיד לשמן דק ולא לצבוע. בכל שאלה תוכלו לפנות למומחי הי דק.

Paints and Brush
Blocks of Wood

מהם ההבדלים בין סוגי עץ המשמשים לבניית דק?

קיימים מספר סוגי עץ המשמשים לבניית דק. ההבדלים ביניהם מבוססים על נוחות התחזוקה והעיצוב, כמו גם על העלות הראשונית ועל עלות התחזוקה. העץ היקר והאיכותי ביותר הוא הטיק הבורמזי מאידך סוג העץ הזול ביותר הוא האורן, בטווחים שביניהם תוכלו למצוא עצים איכותיים שעלותם היא סבירה כגון האיפאה והקומרו. עצי אורן מהווים חומר גלם ותיק ומוכר בבניית דק. רוב עצי האורן מיובאים מפינלנד ומרוסיה. בין עצי האורן השונים מבדילים לפי מבחן איכות המודד את מספר ה"עיניים" שיש בכל מטר עץ. עצי האורן מאופיינים בריבוי של עיניים – מעין עיגולים בצבע כהה יותר ובמרקם מעט שונה. לוחות דק עשוי אורן חייבים לעבור תהליך של חיטוי המגביר את עמידותם. התהליך ידוע גם בשם 'אימפרגנציה ירוקה'. חומרי החיטוי יעניקו לעץ גוון ירקרק וישמרו עליו  לאורך זמן.

Paint and Brush

באיזה צבע דק עלי לבחור?

אם הדק שלכם ממוקם במקום בו הוא חשוף לשמש הקופחת באופן ישיר, מומלץ לבחור דק בגוון בהיר על פני דק בגוון כהה. דק בגוון כהה יספח אליו חום רב מקרינת השמש יתייבש מהר יותר ויחולו עליו תמורות של אפרפרות והתפוררות מהירים יותר.

Wall painter
Blocks of Wood

מהם ההבדלים בין סוגי עץ המשמשים לבניית דק?

קיימים מספר סוגי עץ המשמשים לבניית דק. ההבדלים ביניהם מבוססים על נוחות התחזוקה והעיצוב, כמו גם על העלות הראשונית ועל עלות התחזוקה. העץ היקר והאיכותי ביותר הוא הטיק הבורמזי מאידך סוג העץ הזול ביותר הוא האורן, בטווחים שביניהם תוכלו למצוא עצים איכותיים שעלותם היא סבירה כגון האיפאה והקומרו. עצי אורן מהווים חומר גלם ותיק ומוכר בבניית דק. רוב עצי האורן מיובאים מפינלנד ומרוסיה. בין עצי האורן השונים מבדילים לפי מבחן איכות המודד את מספר ה"עיניים" שיש בכל מטר עץ. עצי האורן מאופיינים בריבוי של עיניים – מעין עיגולים בצבע כהה יותר ובמרקם מעט שונה. לוחות דק עשוי אורן חייבים לעבור תהליך של חיטוי המגביר את עמידותם. התהליך ידוע גם בשם 'אימפרגנציה ירוקה'. חומרי החיטוי יעניקו לעץ גוון ירקרק וישמרו עליו  לאורך זמן.

שימרו באכסון את יתרת חומרי הגלם שלכם מבניית הדק

בניתם דק, והנכם מרוצים מאוד מהשפעתו על חווית הכפריות שלכם עד כאן הכל טוב ויפה. במהלך השנים לבוא יתכן והדק שלכם ינזק או יפגע באופן כזה שתדרשו להחליף חלק מן הקורות, רצוי שיהיה ברשותכם כמה קורות בגוון דומה על מנת שתוכלו לשחזר את הדק הפגום.

Wood Piles
Wood Pieces

שילוב חומרי גלם

בבואכם לבנות דק או פרגולה, זיכרו כי אין חובה לבנות את כל הפרוייקט מחומר גלם אחד יתכן כי לחלקים הויזואלים יותר תרצו להשקיע בעץ משובח יותר ולבניית הקונסטרוקציה או התשתית השתמשו בסוג עץ אחר שהוא חזק ועמיד דיו אך יקר פחות.

מתי כדאי לבנות דק?

בדומה לשוק המזגנים , בקיץ, מחירי התקנת דקים ושימור דקים גבוהים לאין ערוך ממחירם בחורף. אם יש באפשרותכם לבחור את המועד הנוח ביותר עשו זאת בחורף! קבלני עבודות העץ עסוקים פחות מהלך עונת החורף ויהיו מוכנים לבצע פשרות במחיר בעונה זו.

Sundial
Rustic Wedding Decoration

סוגי עצים עבור בניית והתקנת דק מעץ

סוג העץ שיבחר לצורך בניית דק עץ, ישפיע על האיכות והמחיר של הדק. ישנם כמה סוגי עצים בהם נעשה שימוש נרחב לצורך בניית דקים. עצים נפוצים יותר הם עץ איפאה ועץ האורן והסידר. השוואת סוגי העצים, הן מבחינת איכותם והן מבחינת מחירם, היא צעד חשוב בדרך לבחירת חומר הגלם המתאים.

הנחת קורות העץ

לצורת הנחת קורות העץ השפעה מכרעת על מראהו הסופי של הדק. את הקורות המשמשות עבור התקנת דק ניתן במספר צורות, כאשר הפופולאריות שבהן הן: הנחת קורות לרוחב - מתאים במיוחד עבור משטחים גדולים המשמשים כמדריכים או שבילים. הנחת קורות לאורך מתאים ליצירת מראה אסתטי ונקי יותר. .במקרים של הנחת קורות באלכסון ובמקרים של קימורים בעיצוב פינות הדק יש לקחת בחשבון הזמנה של 15%-55% חומר גלם יותר מכפי שחישובי השטח הפשוטים מראים

‏‏‏‏20150429_191710 - עותק - עותק.jpg
Floor Measurements

הוספת מדרגות לדק

תוספת מדרגות לדקים תורמת לא רק לנוחות השימוש והגישה לדק, אלא גם למראה הגינה הכללי. עלותן של מדרגות לדקים אינה גבוהה בדרך-כלל, אך לתכנון מיקומן והפרשי הגובה בינן לבין הדק ישנה חשיבות גבוהה.

עיצוב דק

על אף שדקים הם מוצר נאה ואלגנטי לכל הדעות, תמיד יש מקום למקוריות. בבואכם לעצב דק, כדאי להיוועץ באדריכל או איש מקצוע בעל נסיון רב. מחיר דק מעץ המעוצב בצורה ייחודית, או לא סטנדרטית, יהיה בדרך-כלל גבוה יותר. יבוא לידי ביטוי במחיר העבודה, ועל מנת לבצעו בצורה איכותית יש לבחור בעל מקצוע מתאים. כמו כן, תוספת של פרגולה מעל הדק תשמור על האמירה העיצובית והמראה הטבעי.

Young Designer
Backyard Washing

תחזוקת דק

רוב הדקים עשויים עץ, שלמרות יופיו הרב הוא אורגני וטבעי לחלוטין, ודורש תחזוקה בהתאם. דקים רבים שהושקעו בהם כסף רב ומאמצים יאבדו מיופיים אם לא יזכו לתחזוקה שוטפת וחשוב להתחשב בכך ולטפל בדק אחת לשנה.

שימון דק בשמן מכונות או שמנים מאולתרים אחרים

אין זה מומלץ לשמן משטח דק בשמן מכונות, שמן לטיגון או כל שמן שאיננו מותאם לסוג העץ המסויים שלכם. העץ כמו עור האדם בעל נקבוביות דרכן הוא סופח את השמן. שמן שאיננו מותאם לא יספח לתוך עובי הקורות ועלול להדחות, לצוף על גבי משטח הדק ולספוח אליו אבק וחול שיסתמו את נקבוביות העץ. מיותר להוסיף כי פרוש הדבר הוא ליכלוך רב על גבי המשטח וסוליות הנעליים של כל עוברי האורח על הדק שלכם.

Car Oil
Chemical Disinfection

שימון דק באמצעות מרסס

ברוב המקרים דיזה (רכיב בקצה המרסס לקביעת מניפת הריסוס) של מרסס איננה מתאימה להשפרצת שמן והיא תיסתם במהרה ותגרום לפיזור לא אחיד של השמן ועדיין אם תמצאו דיזה די רחבה שימוש במרסס יקשה על פיזור אחיד של שכבות השמן על משטח הדק וידרוש יד מאוד מאומנת , שימוש במרסס ד"כ איננו חסכוני וצורך כשליש יותר חומר מביצוע ידני. המלצתנו היא למרוח שמן באמצעות מברשת או רולר באופן ידני.

ריווח בין לוחות דק

מומלץ להקפיד על ריווח של 3-6 מ"מ בין לוחות הדק לניקוז נאות של מים עומדים ומתן ספייס לנתיב של אוורור הדק.

Wooden Deck
020-Img.jpg
020-Img.jpg

גובהו של הדק

ליחס בין גובהו של דק העץ לבין גובה הגינה, או האדמה עליה הוא יושב - ישנה חשיבות גבוהה. התקנת דק עץ ניתן לבצע במגוון גבהים, אך הגובה המקובל הינו בדיוק בגובה הדק או נמוך מגובה הרצפה בבית. בנייה של דק הנמוך מרצפת הבית מסייע בניקוז מי גשמים מהבית החוצה.

בניית והתקנת דק איפאה - עץ אקזוטי ועמיד

בשנים האחרונות, בניית דק איפאה (Ipe) צוברת עוד ועוד מוניטין בתור סוג הדק המתאים ביותר לשימוש באקלים הישראלי ובכלל. השימוש הנרחב לו זוכה עץ איפאה בתחום התקנת הדקים בארץ אולי חדש יחסית, אך באמריקה לוחות איפאה ברזילאי נחשבות לאיכותיות במיוחד לא רק עבור בניית דקים, אלא גם עבור פרגולות וריהוט עץ. דק איפאה משדר אלגנטיות ומשרה אווירה קצת "אמריקאית" יותר על הגינה הביתית.

018-Img.jpg
‏‏‏‏20160515_151459 - עותק - עותק.jpg

יתרונות דק מעץ איפאה

עץ איפאה הינו עץ עמיד, איכותי וחזק. בניית דק איפאה מבטיחה עמידות בפני נזקים הנגרמים כתוצאה מפגיעות, חבטות, שריטות וסדקים שסופג הדק לאורך השנים. כמו כן, דק איפאה, בגלל החוזק שלו, עמיד במיוחד לנשיאת משקלים כבדים ויכול לשאת ריהוט גינה עשוי עץ ללא קושי. מומחים בתחום התכנון והבניה בעץ מעידים כי האיפאה נחשב עץ חזק ללא גמישות כלל, ולכן דק מעץ איפאה מהווה פתרון איכותי ועמיד בפני פגעי מזג האוויר ללא הרס הדק. כמו כל דק, כך גם דק עשוי איפאה מצריך תחזוקה שוטפת, אך לאחר שימון מתאים לא "יתכווץ" כתוצאה מגשמים. כמו כן, דק מאיפאה בגינה זו כבר מזמן לא רק החלטה עיצובית. משטח דק בגינה, כתחליף לדשא או משולב בגינת נוי, חוסך שימוש מופרז במים.

מדוע יותר ויותר אנשים בוחרים דק עץ?

בעבר, היה מקובל לבחור בדשא כדי לכסות שטחים חיצוניים למבנה. בתקופה האחרונה אנו מתמודדים עם משבר מים ארצי, כשהתחליף האידיאלי לדשא הוא דק. בניגוד לתחזוקה של דשא וצמחייה, הדורשים הוצאות לציוד השקיה, גינון קבוע וחשבון מים מנופח, תחזוקת דק עץ נעשית בתכיפות מועטה ובעלות נמוכה יחסית. דק מהווה יתרון גם בנוחות למשתמש - לא עוד דשא רטוב מטל או אדמה לחה ומלכלכת, אלא האפשרות לשבת ביציבות ובנוחות ולנשום אוויר צח. זו הסיבה שבחירת דק עץ היא המועדפת בבתי קפה ובמסעדות המבקשים לארח את לקוחותיהם באוויר הפתוח. וכמובן, ישנם השיקולים האסתטיים. דק הוא בעל מראה אלגנטי, חם ויוקרתי. בדרך כלל נהוג לעצב סביבו צמחייה ותאורה מיוחדת ולהוסיף ריהוט המיועד לגינות ולאזורים חיצוניים. כל אלה מאפשרים לנו להרגיש קצת בחו"ל.

041-Img.jpg